Kim Ulan* Bu Edward Joris? - Payitaht Abdülhamid

Sponsorluk, Reklam ve Gönüllü İş Görüşmeleri için;
instagram.com/entelbilgic/ (DM)
facebook.com/entelbilgic/ (Mesaj Gönder)
entelbilgic@gmail.com (Mail)
Adreslerinden İletişim Kurabilirsiniz…
KİM BU EDWARD JORRIS?!
Suikast öylesine mükemmel planlanmıştı ki, arabanın içine yerleştirilen 80 kiloluk patlayıcının kendisi bile insafa gelse, artık kurbanı kurtaramazdı. 21 Temmuz 1905 günü Yıldız Hamidiye Camii önüne bırakılan bu atlı araba, Viyana’da özel olarak yaptırılmış, İstanbul’da monte edilmiş ve içine bir saatli bomba yerleştirilmişti.
Herkese Merhaba arkadaşlar. Hepiniz yeni videoma hoş geldiniz. Bugün sizlerle beraber Yıldız Suikastinde büyük rol oynayan, Sultan Abdülhamid'in Payitahttaki düşmanı olan birisinden bahsedeceğim. Bu adamı bir cümle ile tanımlarsak şunu diyebiliriz aslında ''Payitaht'ta, Sultan Abdülhamid'e cephe açmış bir çeşit anarşist.'' denebilir. Peki nasıl bir anarşist bu derseniz, videoyu sonuna kadar izleyin de öğrenin.. Hepinize iyi seyirler demeden önce, kanalıma destek olmanız gerekiyor onun içinde sizden ricam, Videolarımı paylaşıp daha çok kişiye ulaşmasını sağlayın. He bide videoları izleyip izleyip hala daha abone olmayanlar var, artık insafa gelinde abone olup şu videoları beğenin artık. Neyse uzatmadan videoya başlayalım,
Ermeni komitacılar aldıkları karar doğrultusunda suikast hazırlıklarına başladılar. Tertipçiler arasında
Ermenilerin Sultan Abdülhamid’e düzenlediği bu suikast ertesi günkü gazetelerde yayınlanan resmi bir tebliğ ile duyuruldu (Tercüman-ı Hakikat, 19 Cemaziyelevvel 1323).
Bu arada gerek ülke içinden gerekse ülke dışından büyük tepkiler geldi. Çok sayıda Osmanlı vatandaşı padişaha yapılan saldırıyı şiddetle kınadı. Dönemin bütün hükümdarları ve devlet başkanları, saraya “geçmiş olsun” telgrafları gönderip olayı lanetlediklerini belirttiler. Tabii en son olarak İngilizler, Amerika'lılar.. neden? Çünkü Abdülhamid tahtta, hala yaşıyor. Allah korusun Abdülhamid'e o olaydan sonra bir şey olsaydı, son süratle İngiliz, Amerikan, Rus gemileri Payitaht'a gelir, zincir atarlardı.-
1905 Nisanında Mari Zayn isimli bir kadın, Viyana’da bir araba fabrikasının mağazasına gelerek resmini gösterdiği tarzda bir fayton seçti. Daha sonra Silviyo Ricci (Köse Aristidi) adlı şahıs bu arabayı sipariş verdi. İstanbul’a gönderilen araba, Mateo ve Mihal adlı kişilerin yardımıyla gümrükten çıkarılarak Silviyo Ricci’nin önceden seçmiş olduğu Şişli’de bir ahıra kondu. Burada Mıgırdıç ve Yervant isimli şahıslar araba ve atlarla meşgul olmaya başladılar.
Diğer taraftan, Beyoğlu’nda bir evde ikamet etmekte olan Lipa Rips, Vafyadis adlı arabacıdan bir araba kiraladı. Bu araba ile Mıgırdıç 10 gün müddetle İstanbul sokaklarında gezerek yolları öğrendi. Bunlar Rus konsolosluğundan temin ettikleri sahte izinle Yıldız Camii’ndeki Cuma selamlıklarına defalarca gidip, yabancılara ayrılan yerden Padişaha ne şekilde suikast yapılabileceğini hesapladılar. Sonuçta araba içine yerleştirilmiş bir saatli bombanın Padişahın arabasının yanında patlatılması ile suikastı gerçekleştirmeye karar verdiler. Böylece II. Abdülhamid’in hareketleri dikkatle takip edildi. Padişahın Cuma namazından çıktıktan sonra ne kadar süre içinde arabasına bindiği tespit edildi.
Bundan sonra suikastta kullanılacak bomba Paris’te satın alındı. Bomba birçok ayrı paket halinde parça parça olarak Atina ve Varna yoluyla İstanbul’a getirtildi ve Silviyo Ricci tarafından teslim alındı. Jorris’in ifadesine göre, gerek arabanın satın alınması, gerekse suikaste yönelik harcamaların toplamı 300 bin frangı bulmuştu. Bu paralar, çoğunlukla Amerika, Rusya ve Bulgaristan’daki Ermeniler tarafından gönderilmişti.
Suikastın gerçekleştirileceği 21 Temmuz 1905 günü, titreşimi önlemesi için tekerlerine lastik takılmış, içinde 80 kiloluk bomba olduğu halde araba Yıldız Camii’ne getirildi. Arabada Lipa Rips ve Matmazel Robbina bulunmaktaydı. Hey şey önceden planlandığı gibi yapıldı. Arabadaki saatli bomba Padişahın camiden çıkıp kendi arabasının yanına geleceği zamana göre ayarlandı. Fakat II. Abdülhamid o gün her zamankinden farklı olarak namaz çıkışı biraz oyalandı. İşte o anda önceden kurulmuş olan saatli bomba dışarıda büyük bir gürültü ile patladı. Böylece suikast başarısız oldu. Ermeni anarşistlerin bütün planları boşa gitti.
He bu arada arkadaşlar videoyu bitirmeden şunu da söylemek istiyorum, Nerdeyse tüm çevreler zorunlu veya gönülden saldırıyı kınamıştı. Ancak Müslüman ve Vatan evladı diye bilinen bazı yazarlarımız, Abdülhamid'e değilde Suikastçilere methiye düzmekte, suikast başarısız olduğu için ah etmekteydiler. Bunlardan birisi de Tevfik Fikret'tir. Tevfik Fikret Sultan 2. Abdülhamid’den o kadar nefret etmektedir ki, “bir lahza-i teahhur “ adlı şiirinde suikasti düzenleyen ermeni teröriste asıllı hitaben “Ey şanlı avcı!” diye seslenip, bir anlık gecikme olmasaydı, tarihin değişeceğini ileri sürmüştür. Devamında ise meraklıları için şunları söylemiştir….

YORUMLAR

 • Arkadaşalar 24 saattir sadece 3-4 saatlik uyku sırf edit, metin, seslendirme vs. baya zamanı aldı. Emeğime saygı gösterip lütfen Kanalıma ABONE OLUN :) Şimdiden TEŞEKKÜRLER..

  Entel BilgiçEntel BilgiçAylar önce
  • o plan Akbar Eyyam'ın değil miydi? Filintanın finalini izleyenler bilir :D

   Şahin TvŞahin TvAylar önce
  • Entel Bilgiç bu adam edward jorris değil de Samuel adim da bir ajan değil mi yanlış biliyor olabiirim

   Osmanlı DedektifiOsmanlı DedektifiAylar önce
  • +Cengiz Birincinapıyım.. güle güle 🙌

   Entel BilgiçEntel BilgiçAylar önce
  • Ne bu. hey sen falan. abone olacak olan olacak. sinir bozucusun. yıllar önce abone oldum. güzel videolar hazırlıyorsun ama bu abone vurgusu hoş değil. artık byyyy

   Cengiz BirinciCengiz BirinciAylar önce
  • +Berke S74 Katılıyorum

   Merkez HaberMerkez HaberAylar önce
 • Dizideki fuad pasa oynasaymis,daha cok benziyor

  Ayse BorhanAyse Borhan4 gün önce
 • *Video sonunda hey sen diyişine bittim takibi abonen değilim lakin videolarını izliyorum kardeşim dediklerini üzerime alındım fakat abone olmayı sevmiyorum.. :D* *Seni anlatışını olayları yaşamış gibi tarihe gidip gelmişsin gibi anlatım hitabed tarzın güzel böyle devam et bazı andavallara bakma onlar andavallar eleştirirler lakin boş eleştirirler, Seviliyorsun..*

  Hakan KATILMIŞHakan KATILMIŞ8 gün önce
 • Videolari izleyip izleyip hala abone olmayanlar var😂😂 .. emek veriyosun hakkin👍 videolar nefis eline yüreğine sağlık

  Osman AkOsman Ak8 gün önce
 • ermeniler soykırım ninnisine devam etsinler bakalım .

  AHMET SUCUAHMET SUCU8 gün önce
 • Başlık Barış Özcan kokuyor

  Erdem ErkengezErdem Erkengez9 gün önce
 • Pezevenk gıcık kapıyorum

  Cemil YukselCemil Yuksel10 gün önce
 • Allah var Allah

  Esad AltayEsad Altay16 gün önce
 • Tebrikler kardeşim seni takdir ediyorum ve severek takip ediyorum tarihimiz ile aydinlatiyorsun bizi abone de olduk ve abone olunmalı

  Harun ÇiçekHarun Çiçek19 gün önce
 • 'Vallahu hayrul makiriiiiin' Hilelere tuzaklara karşılık verenlerin en hayırlısı Allahtır

  emine yilmazemine yilmaz21 gün önce
 • Vay Hain Tevfik Fikret

  Berna OzenBerna Ozen22 gün önce
 • Hemse yaxsilrar yixilir yixilan durur deyib kecmiyeyi el uzadib qaldiraq

  Rehman HaqverdiyevRehman Haqverdiyev28 gün önce
 • Bu hayatta tesadüf diye bişey yoktur herşey Allahın iradesiyle gerçekleşir bunada tevafuk denir

  DAVUT GÖZCÜDAVUT GÖZCÜAylar önce
 • Şu lila mi serfinaz mi onu da bekliyoruz

  Feg ElaFeg ElaAylar önce
 • 2:02

  naz lınaz lıAylar önce
 • Pis ermeniler lanet olsun sizlere piyonlar vatanimizdan def olun

  Nurten YirikNurten YirikAylar önce
 • Ya bir tek ben mi farkettim bilmiyorum ama bu hiram değil mi

  Kübra GüvenKübra GüvenAylar önce
 • Gösterdiğiniz Amerika değil, Malayziya bayrağı, 😂

  Arzu MustafayevArzu MustafayevAylar önce
 • Söğütlü Osman'ı da yapar mısın lütfen? 🙌 Şimdiden teşekkürler.

  OSMANLI TORUNUOSMANLI TORUNUAylar önce
 • slayt geçişlerinin sesini kapatalım. l

  Hüseyin BayramHüseyin BayramAylar önce
 • Şerefsiz Tevfik fikret

  Turkish SniperTurkish SniperAylar önce
 • O fotoğraftaki adam Samuel eski siyah beyazdaki fotoğraftaki adam edvard jorris

  Turkish SniperTurkish SniperAylar önce
 • zorla abone etin ya helal olsun sana

  Selçuk ÖzsuSelçuk ÖzsuAylar önce
 • Bizi tarihten silemeyeceksiniz

  Kazım GökçeliKazım GökçeliAylar önce
 • Dünyayı karşına almış bir TÜRK CENNET SULTAN ABDÜLHAMİT HAN şimdiki muhalefet etek altı siyeseti yapıyor korkak köpekler...

  Volki CosVolki CosAylar önce
 • Sultan suikastçıyı kendi adına affetti ama ölen insanların ailesinin kısas hakkına ne oldu.

  Barik KesginBarik KesginAylar önce
 • HER VİDEODA ABONE OLMAKTAN BAHSEDİYOSUN 4 NALA KOŞUYORSUN TAM BİLGİ SAHİBİ DEGİLSİN PEKİ TEYFİK FİKRETİN SULTAN HAZRETLERİNİN VEFATINDAN SONRA İSTİMDAT ADLI ŞİİRİ OKUDUNMU KİM İÇİN YAZMIŞ BİLİYORMUSUN zaten cahil dolu toplumda bir dogru ögreteceksen tam ögret zırt b ırt abone olmaktan bahsetme sırf b u yüzden olmaz bazıları bir kere eksik bilgi verdigin zaman bir daha asla saglıklı bir kaynak olarak bilinmessin !

  yutup hesapyutup hesapAylar önce
 • 🇹🇷🇹🇷❤️❤️ SULTANIM çok YAŞA

  TurkishRevolutionTurkishRevolutionAylar önce
 • Iyi de bu sahne filinta dizisinde 1.abdülhamid döneminde olmadi mı.. Ama siz 2.abdülhamid zamanında olduğunu söylüyorsunuz?

  KanlıKanlıAylar önce
  • Kardeşim filintadaki abdülhamidde 2. Abdülhamiddi ve buraya atıf yapılmıştı.

   Entel BilgiçEntel BilgiçAylar önce
 • Biz sonra hayin Ermenileri geberttik. Hamama giren terler.

  c'est lui XVIIIc'est lui XVIIIAylar önce
 • Abone olmuyorum.

  c'est lui XVIIIc'est lui XVIIIAylar önce
  • İyi be tmm 😃😂

   Entel BilgiçEntel BilgiçAylar önce
 • Severek takip ediyorum uzundur ama son zamanda intro da değişik şeyler denemeye başladın belki daha fazla kitleye hitap ederim dusuncesiyle ama pek hoş olmuyor şahsım adına. Bir çok Insan tarihi kişileri ilk defa senden duyuyor ve öğreniyor. Bozma çizgini. Kolay gelsin.

  Samsun55Samsun55Aylar önce
 • Halk dili kullanmıyalım !!! Yazı dili kullnılırsa iyi olur !!

  Tamris UstunTamris UstunAylar önce
 • Videolarında gereksiz lafların ve cıvıklıkların devam ettiği sürece abone ve beğeni alman zor olacak gibi. Vazgeç şu işten.

  Osman KaraelOsman KaraelAylar önce
 • Eline sağlık ama slayt geçiş sesleri bence rahatsız edici

  hülya Kandamarhülya KandamarAylar önce
 • Neden videolarını izleyip de abone olmuyorlar? Ben neden abone olmadığımı söyleyeyim. Güzel insan, iyi güzel video yapıyorsun lakin sadece payitaht da merak ettiğim karakterleri tanımak için videolarını izliyorum, yani sadece bu videolarını görüyorum. Sadece tek bir konu için bir kanala abone olmam olursan abone listem çöpe döner,belki başka tarz videolarında vardır lakin inan bakacak vaktim yok.

  Hasan DÜZGÜNHasan DÜZGÜNAylar önce
 • İlk yaptığın videolar daha iyiydi en azından yavaş konuşup konuyu rahat anlıyorduk. Şimdi at koşturur gibi hızlı anlatıyorsun hiç anlaşılmıyor

  Furkan ÖztürkFurkan ÖztürkAylar önce
 • hırsız değilim ama bi kalbini alırım

  Emir Yiğit ÇetinkayaEmir Yiğit ÇetinkayaAylar önce
 • Başarılarının devamını dilerim bu arada artık sadece payitaht Abdülhamid yapma Kut-ül Amare içinde böyle videolar yapsan güzel olabilir bu arada şu Mehmed Reşad'ın hayatını anlattığın zamanlardaki anlatım biçimin daha güzeldi

  Admin ÇomarAdmin ÇomarAylar önce
 • Devletleri yıkan içlerindeki vatan evlatları sandıkları hainlerdir günümüzdeki En büyük Hain ve Köpek FETÖdür

  Kadir DincerKadir DincerAylar önce
 • Can you translate your videos to Arabic?

  Tagy XTagy XAylar önce
 • Emeğine sağlık. Güzel hazırlamışsın👍👏. TUZAKLARIN ÜZERİNDE BİR TUZAK VARDIR.ODA ELBET CENABI ALLAHIN TUZAĞI KAFİRLER İŞTE BUNU HESAP EDEMEZLER. TARİH TEKERRÜRDEN İBARET BU GÜNDE AYNI PLANLAR AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDİLİYOR ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN . BAK ŞU BELÇİKAYA😡😠 OSMANLININDA KARARLI TUTUMUNA .☝️☝️ ANARŞİSTİ VERMEMİŞ BİZDE BU GÜN CASUS PEDER MÜSVETDESÏ'Nİ HEMEN YOLLADIK 😒👺👺 . HADİ ÇOK ISRAR ETTİN ABONE OLAYIM 😁😁😁😁😉

  Güleray ÇelikGüleray ÇelikAylar önce
 • instagramdan sürekli takip edin diye ısrar ettin bende takip ediyorum.

  Türkiye 1923Türkiye 1923Aylar önce
 • Bana bu adam Hiram'ı hatırlattı. Hiram da Sultan'a suikast yapmıştı ama sonradan Sultan'ın hafiyesi olmuştu

  Oğuz GÖRENOğuz GÖRENAylar önce
  • Samuel de Hiram benzerliği var başta o zannetmiştim

   Halil YğmhnHalil YğmhnAylar önce
  • Valla ne yalan diyim bana da..👊🙏😅😉

   Muhammed Emin İşçioğluMuhammed Emin İşçioğluAylar önce
 • 😁sonunda obuna oldum kardeshim

  Uzbek UsaUzbek UsaAylar önce
 • Kanalına Abone olduk, Like attık daha napalım Gardaş .. :)) emeğine sağlık paylaşımların çok kaliteli, zamanla hak ettiğin yere gelceğini düşünüyorum.. Rabbim Kolaylık versin..

  YunuS PASHAYunuS PASHAAylar önce
  • Evet gercekten oyle Bu arada kanalimda tarih videolari cekiyorum tarih severleri kanalima beklerim

   Burak DuduBurak DuduAylar önce
 • Abi çok iyi

  TuncayManTuncayManAylar önce
 • Abi seni 7 hesapla takip ediyorum bunlar

  AHMET GüneşAHMET GüneşAylar önce
  • +ENES SAGIRKAYA yoo destek vermek için

   AHMET GüneşAHMET GüneşAylar önce
  • En son bu ve artık PAYİTAHT ABDÜLHAMİD müzikleri gelsin yeni efsane müzikler var yapsana abi ❤❤lütfen

   PAYİTAHT ABDÜLHAMİDPAYİTAHT ABDÜLHAMİDAylar önce
  • 2. PAYİTAHT ABDÜLHAMİD biri bu

   PAYİTAHT ABDÜLHAMİDPAYİTAHT ABDÜLHAMİDAylar önce
  • 2. Ahmet güneş biri bu

   AHMET GüneşAHMET GüneşAylar önce
  • Biri bu

   PAYİTAHT ABDÜLHAMİD TRT1PAYİTAHT ABDÜLHAMİD TRT1Aylar önce
 • Arkadaşım bir nefes al, sakin ol. Lütfen. aaaaaa aaaaaa böyle de olmaz ki canım :) Diğ miii diğ miiii.

  KARACA HobbyChannelKARACA HobbyChannelAylar önce
 • Keske muhittin ölmeseydi

  Malik DoganMalik DoganAylar önce
Kim Ulan* Bu Edward Joris? - Payitaht Abdülhamid